Koca Bebeklerimize Bakım

Dünyaya gelmemizde, anne babamızın doğru şekilde büyümesini sağlayanlar dedelerimiz ve ninelerimizdir. Belli bir yaşı geçtikten sonra bu insanlar bakımını yapamayacak hale gelmektedir. Çeşitli sağlık problemleri de üzerine eklenince yaşlılarımız için hayat daha da zorlaşmaktadır. Ebeveynlerimizin bu ihtiyaçlarını karşılamak için kimi zaman iş yoğunluğu kimi zamanda özel durumlar engel olmaktadır. Bu yüzden bu işte belirli deneyimleri olan kişilere başvurulabilir. Yaşlı bakıcı bu hizmeti en doğru şekilde verecek kişilerdendir. Bu kişiler yaşlı bakımında profesyonel ve deneyimli olduğu için yaşlının yakınlarından bile daha iyi bakabilir.

Yaşlıyla ilgilenmek, vakit geçirmek herkesin yapabileceği bir iş olmadığı için bu işi yapacak kişinin mesleğini ve yaşlıları diğer insanlardan daha çok sevmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yaşlı bakıcısının sabırlı ve sevecen bir tavrı olmalıdır. Yaşlı kişilere bakmak kimi zaman bir bebeğe bakmaktan daha zor olduğu için annenin şefkat ve sabrı örnek alınmalıdır. Yaşlı bakıcı kişinin yemek, oturmak, inmek, sohbet etmek gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Fiziksel ve ruhsal açıdan tam anlamıyla bu işleri benimsemelidir. Yaşlılıkla birlikte birçok hastalıkta artış görüldüğü için yaşlının varsa düzenli kullandığı ilaç bunlara da dikkat etmelidir. İlaçların saat ve dozunu en doğru şekilde ayarlamalıdır. Yaşlı bakıcısının birçok konuda bilgi ve deneyimi olduğu için sağlık konusunda da kendini geliştirmiş olması gerekir. Kimi hastalara serum takma, iğne yapma, ateş ve tansiyon ölçme işlemleri yapılması gerekebilir. Bunun için sağlık görevlileri her daim yaşlının başında bekleyemeyeceği için yaşlı bakıcı bu durumlarda da üst düzeyde performans sergilemelidir.

Herkes bir gün yaşlılık duygusunu tadacağı için yaşlılara saygı ve sevgi de kusur edilmemesi gerekir. İstek ve ihtiyaçlarının en doğru şekilde yerine getirilmesi için elden gelenin en iyisi yapılmalıdır. Yaşlılar bazen zaruri ihtiyaçlarını evlatlarına veya yakınlarına rahat bir şekilde açıklayamaz. Yaşlı bakıcı ile daha kolay iletişime geçilerek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Yaşlıların sıkıntılarını gidermek ve onların yalnızlık duygusunu hissetmemeleri için en iyi şekilde hizmet verilmelidir. Ebeveynlerimizi uzun süreliğine emanet edebileceğimiz bu kişileri seçerken daha çok dikkatli olmalıyız. Yanlış tercihlerle yaşlının daha da eziyet çekmesine engel olmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hizmeti Aile İçerisinde Yaşanabilecek Sorunları Ortadan Kaldırabilir başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.