İyi ve Güvenilir Bir Yaşlı Bakıcı Bulmak İçin İpuçları

Hepimiz yaşlı aile bireylerimizi çok severiz. Onlara bize gösterdikleri ilgiyi eksiksiz göstermeye çalışırız. Onların her ihtiyaçlarına koşmak, yanlarında olmak isteriz. Fakat bu maalesef her zaman mümkün olmuyor. Günlük çalışma temposu, bir takım kişisel ihtiyaçlar ve daha birçok etken yüzünden gereken ilgiyi, alakayı gösteremiyoruz. Fakat o insanlar artık bazı şeyleri yapabilmek için bizim yardımımıza ihtiyaç duyuyorlar. Tıpkı zamanı geldiğinde bizim başka insanların yardımına ihtiyaç duyacağımız gibi. Peki, biz olmadığımız zaman yaşlı insanlarımızla kimler ilgilenecek? Kim onlara şefkat gösterecek? Cevabı çok basit iyi ve güvenebileceğimiz bir bakıcı.

Öncelikle iyi ve güvenilir bir yaşlı bakıcı nasıl olmalıdır?  Hangi özelliklere sahip olmalıdır? Biraz bunlardan bahsedelim. İyi bir yaşlı bakıcı sabırlı, anlayışlı ve kişinin ihtiyaçlarını güzelce değerlendirip ona göre muamele etmesini bilen birisi olmalıdır. Gerektiği zaman ilgilendiği kişinin kişisel bakım, temizlik, yemek gibi temel ihtiyaçlarını gidermesinde ona yardımcı olması gerekmektedir. Bunlar kişinin ilgileneceği kişiye karşı olan sorumluluklarıdır. Peki, ilgilenecek kişi nasıl birisi olmalıdır biraz da bundan bahsedelim. Bakıcımız için olmazsa olmazlardan bir tanesi kişisel bakım ve temizliktir. Tabi ki kendisi ile barışık ve sevecen olması gerektiğini de unutmayalım.

Genel anlamda aradığımız yaşlı bakıcı için bir tanım yapmış olduk. Peki, şimdi daha büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Bu kişiyi ben nereden ve nasıl bulabilirim?  Bu, sorunun cevabı çok basit internette bu konu ile alakalı yazılmış birçok yazı, makale ve hatta iş ilanları bulabilirsiniz. Ben internet kullanmayı sevmiyorum. Karşımdaki kişi ile yüz yüze görüşmek, tanışmak istiyorum derseniz sizin için de bir çözüm yolu var. Bünyesinde birçok deneyimli bakıcı barındıran ve aynı zamanda bakıcılık hizmeti dışında danışmanlık gibi farklı hizmetler de sunan birçok büro bulabilirsiniz. Bu bürolara giderekte aradığınız hizmeti size sunmalarını isteyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi aradığınız bakıcıyı bulmak çok kolay. Önünüzde bir sürü seçenek var. Size uygun olanı gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Sizin üstünüze düşense sadece yaşlıların yıllarca bıkmadan usanmadan size gösterdiği ilgiyi onlara biraz olsun gösterebilmek.

Bir önceki yazımız olan 70’inde Bir Çocuğa Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.