İyi Bir Yaşlı Bakıcısı Nasıl Olmalıdır?

İlerleyen yaş ile beraber insanın fiziksel gücü azalmaktadır. Daha önce kolayca gerçekleştirebildiği günlük aktiviteler, yaşlılığın getirdiği sağlık sorunları nedeni ile zorlayıcı olmaktadır. Yaşlılar için yürümek gibi aktiviteler hatta bazı durumlarda öz bakımını gerçekleştirmek bile sorun olmaktadır.

Yaşlılık ile birlikte gelen fiziksel sorunlar herkesçe bilinmektedir. Fiziksel gücün azalması ve sağlık problemleri ile birlikte yaşlılığın bir de psikolojik etkileri bulunmaktadır. Yalnız kalan yaşlı insanlar gerekli ilgi ve bakımı görmediklerinde ruhsal çöküntü içine girebilmektedirler. Yaşlıları bu durumdan korumak için aile ve dostlarının ilgilenmesi gerekmektedir. Günlük hayatın sorumlulukları ise bu durumu kısıtlamaktadır. Bu yüzden aile büyüklerimizin hayatını en iyi şekilde sürdürebilmesi amacı ile profesyonel yaşlı bakım hizmeti almak gerekmektedir.

Yaşlı bakıcısı gerekli eğitim ve sertifikalara sahip olmalıdır. Yaşlı bakıcılığı mesleği sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahip olmayı gerektirmektedir.  İyi bir bakıcı, yaşlının günlük kişisel temizliğine yardımcı olmalıdır. Doktor tarafından önerilen bir diyet programı mevcutsa yaşlının bu yiyecekler ile beslenmesini sağlamalıdır. Yaşlının düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa bu ilaçların zamanında alınmasını sağlamalı ve takibini yapmalıdır. Ayrıca doktor tarafından önerilmiş egzersiz programı mevcutsa bu programa uygun ve yaşlıyı zorlamayacak şekilde bu egzersizlerin yaptırılmasını sağlamalıdır. Yaşlılık ile birlikte yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da sık sık görülmektedir. Yaşlı bakıcısı sağlık durumunu da kontrol etmeli ve gerekli ölçümleri de yapmalıdır.

İyi bir yaşlı bakıcısı, yaşlının günlük yaşantısını kolaylaştırır ve meydana gelebilecek sağlık sorunlarından yaşlıyı korur. Aile büyüklerimizin en iyi şekilde bakılmaları için yaşlı bakıcısı hizmetini eğitimli profesyonellerden almak en iyi seçenek olacaktır. Yaşlı bakıcısı, hastanın gerçekleştiremediği öz bakımına yardımcı olur ve hayat kalitesinin yükselmesini sağlar. Ayrıca yaşlı bakıcısı sayesinde yaşlı yalnızlık psikolojisi ve çöküntü içerisine girmekten kurtulur. Profesyonel yaşlı bakıcısı hizmeti aldığınızda artık gözünüz arkada kalmaz ve aile büyükleriniz en iyi şekilde bakılırlar. Ayrıca sağlık durumunun takibi de bakıcı tarafından günlük olarak yapıldığından hem yüksek tansiyon gibi durumlardan hem de ev içi kazalardan korunur ve yaşlının tedaviye ihtiyaç duyduğu her durumda doktorunun en hızlı şekilde haberinin olması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Sağlık başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.