İdeal Yaşlı Bakımı Nasıl Sağlanır?

İdeal yaşlı bakımı nasıl olmalıdır ve doğru yaşlı bakıcısı kimdir gibi sorular yaşlı yakınları tarafından sık sık dile getirilen sorulardır. Bilindiği gibi evde yaşlı bakımı zahmetli bir servistir. Yaşlı bakıcısı sabırlı, düzenli ve anlayışlı bir birey olmalı, buna ek olarak, bir yaşlıya bakmak için gerekli olan donanıma ve bilgiye de hâkim olmalıdır. İdeal yaşlı bakımı için yaşlılık süresince yaşanabilen sağlık problemlerini çözebilmek adına iyileştiren ve koruyan eylemler birleştirilmelidir. Yaşlı kişiler sürekli olarak gözlemlenmeli, ilerleme ve gerileme ile ilgili her bir detay yaşlı bakıcısı tarafından doktor ya da aileye haber verilmelidir. Bu şekilde pek çok hastalık başlamadan durdurulabilir ya da semptomlarının günlük hayata olan etkileri kısıtlanabilir. Ayrıca yaşlıların yüzde 90’a yakını düzenli olarak ilaç kullanan kişilerdir. Yaşlının, doktoru tarafından uygun görülmüş ilaçları yaşlı bakıcısı tarafından titizlikle takip edilmelidir. Bunun ötesinde yeni hastalıkların ya da sakatlıkların baş göstermemesi için yaşlıların yalnız bırakılmaması ve gözlemlenmesi büyük önem taşımaktadır. Yaşlılara evde bakıldığı sürece her türlü olası sağlık problemi açısından destek verilmeli ve sık sık genel muayenelerden geçmeleri sağlanmalıdır. Buna uygun olacak şekilde 75 yaşın üzerindeki bireyler gözle görülür bir şikâyetleri olmasa dahi en az yılda bir kere gerekli kontrollerden geçmelidir. Yaşlıların sağlık durumlarının yanı sır beslenme şekil ve düzenleri, günlük fiziksel hareketlilikleri, duyularının ve gündelik işlevlerinin yeterliliği ile sosyal hayatları doktorlarıyla paylaşılarak, var ise sıkıntıların tespiti sağlanmalıdır.

İdeal yaşlı bakımı kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir beslenme çizelgesine uymayı, fiziksel bir aktivite programını, kişiye sosyal istekler açısından refakat edilmesini ve kaza ya da hastalıklardan korunmasını kapsar.  Ayrıca yaşlı kişi kötü alışkanlıklarını bırakması, depresyon ya da yalnızlık gibi duygu durum bozukluklarından korunmak için sosyalleşmesi, gerekli durumlarda aşı olması konularında cesaretlendirilir. Tüm bunlar uzman kişiler tarafından profesyonelce yapıldığında yaşlıların hayatları kolaylaşır ve daha güvenli, sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilirler. Yaygın şekilde bilindiği üzere yaşlı kişilere evlerinde bakmak da ruhsal ve fiziksel sağlıklarını olumlu şekilde etkilemekte, hayatlarına devam etmelerini kolaylaştırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Refakatçisi Kimdir? Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.