İdeal Yaşlı Bakıcı Olma Sırları

Zaman ilerledikçe çocuklar yetişkinliğe doğru adım atarken ihtiyar kişiler yaşlandıkça çocuklaşmaya başlarlar. Çocuk bakımı ne kadar zor ise yaşlı kişilere bakım da o kadar zordur. Yaş seviyesi artıkça yemek konusunda ve sağlıkları ile ilgili konularda nazlanmaya verilen ilaçları içmemeye ve yemek yemek konusunda sıkıntı çıkarmaya başlarlar. Gelişen iş dünyası çalışan insan sayısını artırdığından çocuk ve ihtiyar kişilere bakacak yeni insanlara ihtiyaç doğmuştur. İki farklı yaş grubundan kişilere bakacak kişilerin işleri hayli zordur. Karakterinde gerekli niteliklere sahip olmayan insanların bu işleri yapması ortaya vahim ve üzücü sonuçlar çıkarabilmektedir. İyi bir yaşlı bakıcı kimdir, nasıl olmalıdır? Bu sorulara vereceğimiz cevaplar idea yaşlı bakıcıyı tanımlar. Soruların cevaplarını verirsek:

  • İhtiyarlar huysuz insanlardır. Huysuzlukları ilk başta tatlı gelse de bakıcı için zamanla yorucu ve zorlayıcı hale gelebilir. Bu yüzden sabrı yüksek insanların, merhametli ve şefkatli insanların bu işi yapmalarında fayda vardır. Bir yaşlı bakıcı işe alırken mülakata gelen kişinin sabrını denemekte fayda vardır. Çünkü sabırlı gibi gözüküp fakat sabırsız kişiler ihtiyara kötü davranabilir ve onun kalbini kırabilir. Hatta kaba kuvvet göstererek canının yanmasına bile sebep olabilirler. Bu nedenle yaşlı bakıcı seçerken kişinin karakteristik özellikleri çok iyi incelenmeli, referansı yüksek kişiler işe alınmalıdır.
  • Yaşlı bakıcı dakik, düzenli, hijyen kurallarına önem veren bir insan olmalıdır. İhtiyarın her türlü ihtiyacı ile ilgilenecek kişi olduğundan ilaç saatlerini kaçırmamalı, ihtiyarın kaldığı odayı gün içinde temizlemeli, havalandırmalı, dağınıklığı toplayarak ihtiyarın basıp düşebileceği eşyaları ortadan kaldırmalıdır.
  • Hangi yaş grubunun bakıcısı olursa olsun bakıcı kötü alışkanlıklara sahip olmamalı ve normal düzeyde bir hayata sahip olmalıdır. İhtiyarın huzurunu kaçıracak derecede anormal bir hayat yaşamamalıdır.
  • Yaşlı bakıcının empati yeteneği yüksek olmalı ve huysuzluk yapan ihtiyar ile doğru bir üslupla konuşarak onu anladığını hissettirmeli.
  • Sıcakkanlı ve dürüst bir kişiliğe sahip olmalıdır. İhtiyarın sadece bakıcısı değil arkadaşı da olacağından ona yakın ve samimi davranmalıdır.
  • Aile bireyleri ile iletişimi kuvvetli olmalı ve ihtiyarın her durumunu ilgili aile bireyine bildirmelidir.

Sonuç olarak yukarıda maddeler halinde özü anlatılan karakteri düzgün bir insan yaşlı bakıcı mesleğini gayet güzel yerine getirebilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Sizi Mağdur Etmesin başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.