Huzurevi Yerine Yaşlı Bakıcı

Anne babaya, yaşlı aile büyüklerine saygı göstermenin ve onlara bakmanın görev addedildiği toplumumuzda; kültürümüz yaşlıları hastalıklarında, kendi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları durumlarda sahiplenmeyi, onlara yardımcı olmayı uygun görmektedir. Ancak modern hayatın değişen aile kavramı, birey sayısı düşen ailelerde çalışan sayısının ve çalışma sürelerinin artması; bazen, yaşlı yakınımıza bakacak kimsenin kalmamasına neden olmaktadır. Üstelik, yaşlı bakımı, özellikle bireyin sağlık sorunları da varsa, kolaylıkla altından kalkılabilecek bir iş değildir.

Bu durum, yaşlı bakıcı denen meslek grubunu ortaya çıkarmıştır. Yaşlı ve hasta bakım eğitimi almış kişilerden oluşan bu bakıcılar; temel bakım ve ilk yardım bilgilerine sahip, yaşlı kişinin ihtiyaçlarını karşılayan, varsa ilaçlarını almasına, yemeğini yemesine yardımcı olan, yalnızlığını paylaşan çalışanlardır. Pek çok kişi, vakit ayıramadığı yaşlı aile bireylerinin bakımı için artık profesyonellerden yardım almaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının “Evde Yaşlı Bakım ve Hizmetleri”nden bulunup anlaşma sağlanabilen yaşlı bakıcılar, danışman firmalar aracılığıyla da bulunabilir. Yaşlı bakıcı olarak alacağınız kişiyi dikkatli seçmeniz gerekir. Özellikle yaşlı kişinin sağlık problemleri varsa, alanında mutlaka uzman, sabırlı ve şefkatli bir bakıcıyla çalışmalısınız. Genellikle, çeşitli referanslara dayanarak rastgele kişilerin değil, yaşlı bakma konusunda eğitim almış profesyonellerin tercih edilmesi daha faydalıdır.

Günlük mesaiyle veya yatılı olarak çalışan bakıcılar, tıpkı hasta bakıcılar gibi temel tıbbi bilgilere sahip olmalıdır. Özellikle bakılacak kişinin bir hastalığı, kullanması gereken ilaçları, süregelen bir tedavisi varsa, bunlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve ona göre hizmet vermelidir. Yaşlının beden ve çevre temizliği, psikolojik olarak moralinin yüksek olması, kişisel ihtiyaçlarının karşılanması da bakıcının sorumluluğundadır. Yani, yaşlı bakıcısının üstlenip, hatasızca yerine getirmesi gereken pek çok sorumluluk vardır.

Bunların haricinde, bakıma muhtaç kişilerin en büyük ihtiyaçlarından biri sosyalleşmek, kendilerine arkadaşlık edecek birinin olması, tedavi ve istirahat haricinde de aktivitelerde bulunabilmektedir. Yaşlı bakıcı, baktığı kişiyle bunları da sağlayacak bir bağ kurmalı, ona sevgiyle yaklaşıp iletişim kurarak, tıpkı bir aile üyesinin yapacağı gibi, maddi manevi ihtiyaçlarıyla ilgilenmelidir. Böyle bir yaklaşım, yaşlı bireyin kendisini huzurlu ve mutlu hissetmesini, buna bağlı olarak sağlığının da iyiye gitmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şefkatten Geçen Yol: Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.