Güvenli Yaşam

Yaşlılık, engellenmesi mümkün olmayan, biyolojik, sosyal yönlü doğal bir süreçtir. Yaşlanmanın etkisiyle bedensel, ruhsal ve zihinsel değişimler ortaya çıkmaktadır. Yaşlı bireyler, yaşlılığın vermiş olduğu etki ile herhangi bir işi kendi başlarına kolayca yerine getiremedikleri için kendilerini etkisiz ve çaresiz hissederek dışlandıklarını düşünmekte ve yalnızlığa gömülmektedirler. Toplumda herhangi bir uğraşı olmaması, iletişim eksikliği psikolojik çöküntülerine yol açmaktadır. Hastalıkların da getirmiş olduğu etkiyle bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.

 

Gelişmiş düzenlemelerle birlikte yaşlı bakımında hem aile hem de yaşlı bireyler için birçok imkan tanınmıştır. Özellikle kadın bireylerin yükü büyük oranda hafiflemiştir. Evde bakım imkanıyla yaşlı bakıcı tarafından yaşlı bireylere hizmet verilmekte ve ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yaşlı bakıcı olarak nitelendirilen yardımcı bireyler evlerde yaşlılara yardımcı olarak, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için onlara destek vererek, çalışan aile bireylerinin yüklerini hafifletmekte ve yaşlı bireylerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaktadırlar.

 

 Aile bireyleri yaşlı bakımı için gerekli bilgiye sahip olmalı ve bilinçli hareket etmelidir. Yaşlı bakımı hizmetini sağlamak için bu dalda olan tanınmış, güvenilir ve işinde uzman, profesyonel bireylere sahip danışmanlıklar ve özel şirketler bulunmaktadır. Yaşlı bakımı için uygun koşullar eşliğinde bakımı üstlenmekte ve hizmet vermektedirler. Yaşlı bakıcı olan kişiyi seçerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaşlı bakımı zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte yaşlı bireye bakacak olan yardımcı bireyin son derece sabırlı, güvenilir, sadakatli, hijyenik, gün içinde zinde ve tempolu olması gerekmektedir. Yaşlı bakıcılar, yaşlı bireylerin sağlık durumlarını kontrol etmekte ve takip etmektedirler. Gerekli ihtiyaçları onlara sunmakta hayata dair aktif ve sosyal olmalarını sağlamaktadırlar. Bireyin fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik yönden değişen ve gelişen tüm boyutlarını ele alıp bir takım çalışması sağlamaktadırlar. Bu durumda yaşlının ihtiyaç duyduğu alana göre eczacı, psikolog, fizyoterapist gibi farklı dalların bu hizmete katkısını sağlamaktadırlar. Sağlanan koşullarla birlikte yaşlı birey daha sosyal bir hayatta yaşamını devam ettirmekte ve verilen desteğe güveni artmaktadır. Günümüzde yaşlı bakımı ve yaşlı bakıcı bilinci artmakta, buna paralel olarak bireylerin güvenleri de artış göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçme Rehberi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.