Günümüzde Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcı

Evrenin yüzyıllardır süregelen doğal akışını değiştirmek imkansız. Her gün takvimden bir bir kopan yapraklar biz fark etmeden tükenirken, bir noktadan sonra yaşlanmanın da yaşamın kaçınılmaz evrelerinden biri olduğunu tecrübe ederiz. Ancak yaşlılık bilinenin aksine yalnızca saçların beyazlaması, duyuların körelmesi ve eylemlerin yavaşlaması gibi fiziksel olaylardan ibaret değildir. Kendi içinde ciddi ruhsal değişikliklere de sebep olan yaşlılık, beraberinde kafaları kurcalayan başka bir kavramı daha ortaya çıkartıyor: yaşlı bakımı ve yaşlı bakıcı hizmetleri.

Peki, yaşlılığın kıstası nedir? Ülkemiz şartlarında 65 yaş ve üzeri bireyler ”yaşlı” kategorisine girmekte. Ülkelerin ortalama yaşam süresi ve standartları, bu süreler üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Yani ülkenin sosyal refah seviyesi arttıkça ortalama yaşam süresi de, kabul görülen yaşlılığın başlangıç yaşı da aynı şekilde artmakta. Ancak bir gerçek daha var ki birçok Avrupa ülkesinde doğurganlığın azalıp, nüfusun yaşlanması… Toplumun yaşlanması ve sosyal refah düzeyindeki artış, yaşlı bakıcı ve bakımı konusunda birçok çalışmayı da beraberinde getirmiş durumda. Hatta ülkemizde yaşlı bakım adı altında üniversite bölümü dahi mevcut… Keza Halk Eğitim kurumları da bu konuda sertifika programı kapsamında eğitimler sunmakta. Bu hususta yapılan tüm işlemler artık bilinçli hale geldi. Çünkü eski inanışların aksine yaşlı bireylerin yalnızca bedensel ihtiyaçları olduğu değil, ruhsal doygunluğa da ihtiyaçları olduğu üzerinde duruluyor.

Günümüzde yaşlı bakımı için hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere birçok alternatif de mevcut. Kişiye özel yaşlı bakıcı hizmetiyle sağlanan evde bakım hizmetleri, huzur evleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri bunlardan yalnızca bir kaçı. Belediyeler ve aile sosyal politikalar bakanlığının işbirliğiyle evde kendi imkanları ile yaşlı bakımını üstlenen aileler ya da sahipsiz muhtaç yaşlı bireyler de unutulmamış. 153 numaralı telefonu aramanız halinde, bir sosyal çalışmacı tarafından hem hasta-yaşlı durumu hem de ailenin yaşam standartları ve  gelir durumu incelenerek bir rapor hazırlanır. Gerekli ise bir uzman doktor eşliğinde ev ortamında muayene edilen yaşlı birey için, rahatsızlık durumuna göre belli aralıklarla eve hemşire gönderilir. Gerekli şartlara uygunluk halinde ise aylık maddi yardım da söz konusu olabilmektedir. Ancak, bu alternatiflerden hangi birini seçiyor olursanız olun yaşlı bireyler için en iyi rehabilitasyonun sevdikleriyle olmak ve onlardan ilgi görmek olduğunu unutmayın. Kimi zaman bir çocuk kadar kırılgan olan bünyelerinde, en ufak bilinçsiz müdahale ağır travmalar bırakabilir.

Bir önceki yazımız olan Anne Ve Babanızı Güvenilir Ellere Teslim Edin başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve güvenilir yaşlı bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.