Günümüz Yardımcısı Yaşlı Bakıcı

Günümüz koşulları, şehir yaşantısının ağırlığı, çalışma saatlerinin uzun olması gibi nedenlerden dolayı aileler evlerinde ki yaşlı bireylere yeteri kadar zaman ayıramamaktadır. Bu nedenle de yaşlı bakıcı bir meslek dalı haline gelmiştir. Her meslekte olduğu gibi yaşlı bakıcı mesleğinde de aranan bazı özellikler vardır. Eğer yaşlı bakımı için birini arıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

İlk olarak yaşlı bakıcısının eğitimli ya da deneyimli olması gerekir. İkisinin birden olması daha çok tercih edilebilir olsa da; halk arasında ‘’alaylı’’ diye tabir edilen herhangi bir eğitim almadan sadece deneyim kazanmış yaşlı bakıcılarda mevcuttur. Fakat günümüzde bu konu ile ilgili eğitim veren yüksekokullar ya da sertifika veren belediye, halk eğitim ya da özel kurslar vardır. Seçeceğiniz bakıcının mümkün ise bu kurslardan herhangi birine katılmış, sertifika almış ya da yüksekokula gitmiş olmasını tercih etmelisiniz. Bunların yanı sıra yaşlı bakıcının disiplinli olması gerekir. Yaşlı bakımı zor ve zahmetli bir iş olduğundan dolayı yaşlı bakıcının dayanıklı ve sabırlı olması da önemlidir. İlaveten yaşlı bakıcısı herhangi bir olası acil durumda soğukkanlı ve sakin olmalıdır. Yaşlı bakımı zor bir iş olduğundan dolayı yaşlı bakıcı genç veya orta yaş tercih edilmelidir. Çünkü genç veya orta yaşlı bakıcılar daha aktif ve verimli çalışabilmektedirler. Yaşlı bireylerin morale diğer bireylerden daha fazla ihtiyacı olduğu için bakıcının pozitif, sevecen ve güler yüzlü olması gerekir. Yaşlı bireylerin hastalıklara karşı direnci zayıf olduğu için bakıcının temiz olması ve kötü alışkanlıklarının olmaması gerekir. Bütün bunlar göz önüne alınıp bir bakıcı seçildiği zaman ise bakıcı ile yaşlı bireyin her özelliği en ince ayrıntısına kadar konuşulmalıdır. Var ise hastalıklarından bahsedilmeli, herhangi bir ilaç kullanılıyorsa ilacın içileceği saat, ilacın dozu ve ilacın yan etkileri bakıcıya anlatılmalıdır. Ve mümkün ise bakılacak olan birey bakıcıya hemen teslim edilmemelidir. Birkaç gün birlikte bakılmalıdır. Hem bakıcının çalışma prensipleri daha iyi anlanmış ve gözlemlenmiş olur.

Yaşlılık dönemi herkes için farklı geçse de bu dönemde her birey saygıya, sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyar.  Bu nedenle her şeyden önce bakıcınız saygılı ve ilgili olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğru Yaşlı Bakıcısı Seçimi başlıklı makalemizde doğru yaşlı bakıcısı seçimi, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.