Günümüz mesleği ‘’Yaşlı Bakıcısı’’

Günümüzde yaşlı bakımı bir meslek dalı haline gelmiştir. Yaşam koşullarının zorlaşması, şehir yaşantısının ağırlığı ve çalışma saatlerinin uzunluğu nedeniyle aileler evlerindeki yaşlı bireylere yeteri kadar zaman ayıramamaktadır. Bu nedenle yaşlı bakımı işini profesyonel ‘’yaşlı bakıcı’’ devralmıştır. Eğer yaşlı bakımı için birini arıyorsanız bazı koşulları göz ardı etmemelisiniz.

 

Öncelikle yaşlı bakıcısının eğitimli ya da deneyimli olması gerekir. İkisinin birden bulunması daha iyi olsa da; ‘’alaylı’’ diye tabir edilen herhangi bir eğitim olmadan deneyim kazanmış yaşlı bakıcılarda vardır. Ancak günümüzde birçok belediye ya da özel kuruluş yaşlı bakımı ile ilgili eğitim vermektedir. Hatta üniversitelerin meslek yüksek okullarında bu konuyla ilgili bölümler bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olması ya da bu eğitimlerden sertifika almış olması da önemlidir. Yaşlı bakıcısının iş disiplinine sahip olması gerekir. Yaşlı bakımı zor ve zahmetli olduğu için dayanıklılık göstermesi ve sizi yarı yolda bırakmaması gerekir. Bunun yanı sıra yaşlı bakıcı soğukkanlı ve sakin olmalıdır. Herhangi olası acil hastalanma durumunda soğukkanlı ve sakin kalmalıdır. Daha aktif ve verimli olması için yaşlı bakıcı genç veya orta yaş tercih edilmelidir. Yaşlı insanların morale ihtiyacı olduğunu düşünüp bakıcının pozitif, güler yüzlü ve iletişiminin iyi olması gerekir. Yaşlı insanların hastalıklara karşı dirençlerinin az olduğu göz önüne alınarak bakıcının temiz ve düzenli olması önemlidir. Sigara kullanma alışkanlılığının olup olmamasına dikkat edilmelidir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak iyi bir bakıcı tercih edilmelidir. Seçtiğiniz bakıcı ile yaşlı bireyin her özelliği en ince ayrıntısına kadar konuşulmalıdır. Var ise hastalıklarından bahsedilmeli, herhangi bir ilaç kullanıyorsa ilacın dozu, zamanı ve olası yan etkileri ile ilgili bilgilendirilmelidir. Anlaştığınız bakıcıya yaşlı bireyi hemen emanet etmemelisiniz. Sizinle birlikte vakit geçirmelidir. Hem bakılacak olan bireyin güvenini kazanmış olur hem de siz daha iyi gözlemlemiş olursunuz.

 

Yaşlılık herkes için değişik anlamlar ifade etse de hayatın özel bir dönemidir. Ve bu dönemde ilgi, sevgi ve saygıya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Seçtiğiniz bakıcı her şeyden önce ilgi ve sevgi göstermesi gerektiğini bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı Hakkında Her Şey başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.