Geniş iş imkânıyla Yaşlı Bakıcılığı Mesleği

Her geçen gün gelişen ve bilinçlenen bir toplum olarak her konuda eğitim alma, kendini geliştirme önemi ve gerekliliği doğmuştur. Bilinçlenen toplumla birlikte insanlar artık yaşlılarını da daha güvenilir, eğitimli ve kalifiye elemanlara emanet etmek istemektedirler. Bunun bir getirisi olarak yaşlı bakıcı yetiştirmek amacıyla eğitim veren kurslar, kurumlar ve bölümler açılıp, eğitim verme çalışmaları ve alanları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu kurumlardan bir tanesi de YÖK’tür.

Yaşlılarınız Artık Daha Eğitimli Ellerde

Günümüzde yaşlı bakımı konusunda daha bilinçli, tecrübeli ve kalifiye Yaşlı Bakıcı yetiştirilmesi amaçlanarak yakın geçmişte YÖK tarafından Yaşlı bakımı ön lisans bölümleri de açılmaya başlanmıştır. Bu bölümde İnkılâp Tarihi, Yabancı dil, Psikoloji, Türk Dili gibi genel derslerin yanı sıra Anatomi, Yaşlı Bakımı İlke ve Uygulamaları, İlk ve Acil Yardım Uygulamaları gibi meslek dersleri de verilmekte. Ayrıca bu bölümü okumak isteyenler eğer lisans programına tamamlamak isterlerse Hemşirelik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR), Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik Sağlık Hizmetleri gibi bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Ayrıca bu bölümü okumak isteyenlerin ilgisini çekecek olan bir detay geniş iş sahasına sahip olmasıdır. Yaşlı bakıcı olmak isteyenler bu bölümden mezun olduktan sonra KPSS puanı ile atanabildikleri gibi özel hastaneler, huzur evleri gibi birçok özel sektörde de iş imkânı mevcuttur.

Bu bölümü tercih etmek isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken husus, sabır ve özveri gerektiren bir meslek olmasıdır.

Yaşlı bakıcı görevlerine kısaca değinmek gerekirse;

Sorumluluğunu aldığı yaşlı bireye beslenmesinde, genel vücut temizliğinde, hareket etme ve yatak pozisyonu alma gibi temel gereksinimlerinde yardımcı olmak, yaşlının ateş, nabız, tansiyon, varsa şeker düzeyi gibi rutin sağlık kontrollerinin takibini yapmak, yaşlıya doktor tarafından verilen tedavinin uygulanmasını sağlamak için pansuman, yara bakımı, sonda bakımı gibi tıbbi girişimlerini yapmak ve ilaç tedavilerini uygulamak, sosyal ve fiziksel rehabilitasyona ihtiyacı olan yaşlı birey için planlanan programlara uymasını ve katılımını sağlamak,  acil durumlarda ilkyardım kurallarını uygulamak, yaşlı bireylerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişki ve iletişimlerinin artırılmasına ve düzeltilmesine yardımcı olmak gibi görevleri vardır.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.