Geçen Zamanın Gündelik Hayatımıza Getirdiği Yaşlı Bakıcı

Günler, aylar, yıllar akıp giderken yaşamın doğası gereği herkes ve her şey yaşlanıyor. Gündelik yapılan işler bile zorlamaya başladığında, siz ve çevrenizdekiler bazı şeylerden zamanla ödün vermeye başlıyorsunuz. Yaşlılık değişimi de beraberinde getiriyor. Bazı konularda yardım ve destek ihtiyacı duyuluyor. Bu durum yaşlı bakımı konusunda bir desteğe ihtiyaç duyulmasını da beraberinde getiriyor.

Yaşlı bakımı belli konularda uzmanlık gerektiren özverili ve özenli davranılması gereken bir konudur ve destek alınması gerekebilir. Bu da gündelik hayatımıza yeni bir kelimenin girmesine neden oluyor: yaşlı bakıcı… Bu aşamadan sonra ise şu sorular aklımıza gelmektedir. Yaşlı bakıcılığı nedir? Kimler yapmakta bu mesleği ve gereken özelliklerde kişilere nasıl ulaşacağım?

Günümüzde yaşlı bakımı yapan kurumlarda ya da özel olarak bireysel çalışan kişilere yaşlı bakıcısı denmektedir. Bu işi yapan kişilerin işlerini sevmesi ve yardım ettikleri kişilere saygı duymaları en önemli konulardan biridir. Ülkemizde çeşitli kuruluşlar tarafından ve üniversitelerimizin yaşlı bakımı bölümlerinde özel olarak bu alanda eğitimler verilerek bu konu için ihtiyaç duyulan kişiler yetiştirilmektedir. Yaşlı bakıcı olan kişilerin yardım ettikleri kişilerin ihtiyaçlarını hızlı anlayabilen, bu ihtiyaçlara göre hareket eden, ilk yardım ve tıbbı konular da bilgisi olan kişiler olmaları gerekmektedir. Hoş görülü ve sevgi dolu insanlar olmalıdırlar. Yardımcı oldukları insanların fiziksel ve ruhsal hastalıklarını bilmeleri ve yaşanan değişikleri kısa sürede anlayabilmeleri gerekmektedir. Genel olarak bu özelliklerin hepsini kendinde barındıran kişiler bulmak çok zor bir iştir.

Bu noktadan sonra kafamızdaki son soruya geldik. Yaşlı bakıcı bulmak için neler yapmalıyım. Yanınızda çalışacak bu kişiyi bulmadan önce çok detaylı bir araştırma yapmak ve yaşlı bakıcılığı hakkında detaylı bilgi edinmek gerekmektedir. Bu konuyla ilgili hizmet veren danışman kurumlardan destek almak sizin için en doğru çalışanı bulmakta önemli bir rol oynamaktadır.

Yanınızda çalışacak kişinin referansları iyi değerlendirilmiş ve bu konuda güvenilebilir kişiler olmalıdır. Bu konuda tecrübelerimiz göstermektedir ki yanınızda çalışacak kişiyi bulurken kurumsal olarak bu hizmeti veren danışman şirketlerden yardım almak çalışan ararken yapılabilecek en doğru tercih olacaktır.

Bir önceki yazımız olan YAŞLI BAKICILIĞI: MEŞAKKATLİ BİR GÖREV başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.