Evsel Yaşlı Bakım Hizmeti

Yaşlı bakımı, talep görmeyen ve yoğun sorumluluk duygusu gerektiren bir hizmettir. Yaşlılar ile zaman geçirmekten hoşlanmayan bireylerin yaşlı bakıcılığı mesleğini tercih etmeleri oldukça yanlıştır. İnsanlar mesleklerini arzu etmeli ve o meslek için uğraşabilecek bireyler olmalıdırlar. Yaşlı bakımı da başkalarına yardım etme ve başkalarının hayatına anlam kazandırma amacı güden bireyler tarafından yapılmalıdır. Yaşlı bakımının fizyolojik boyutu yanında oldukça güçlü bir psikolojik boyutu da bulunmaktadır. Psikolojik olarak rahatlatılmak ve güvende hissetmek isteyen bireyler, yanlarında bir destekçi ararlar. Yalnızlık, özellikle yaşlılığın ileriki safhalarında sıkça karşılaşılan bir durum haline gelecektir. Yalnızlık sendromu olarak da bilinen ve genellikle yaşlılık döneminde görülen psikolojik rahatsızlık, kişinin kendine destek olabilecek bireylere ihtiyaç duymasına sebebiyet verir. Psikolojik rahatsızlık ilerledikçe yaşlı birey etrafında sürekli olarak birilerini görmeyi arzu eder. Evsel yaşlı bakım hizmetini tercih eden yaşlı yakınları, yaşlının gereksinim duyduğu tüm aktivitelerde yaşlı bireye yardımcı olabilecek yaşlı bakıcılar elde etmiş olurlar. Yaşlı bakıcısı hizmetine karşı güven beslemek oldukça zordur. Fakat güvenilir kurumlardan yararlanarak temin ettiğiniz yaşlı bakıcıların bakım hizmetleri konusunda tedirginlik duymanıza gerek yoktur.

Yaşlı yakınınız için en doğru yaşlı bakıcısını seçebilmek üzere gerekli araştırmayı yaptıktan sonra sizin için ideal olan kurumlara ve bakıcı adaylarına ulaşabilirsiniz. Yaşlı bakımı, sabır gerektiren bir iştir. Yaşanmışlıklardan dolayı veya psikolojik yapının bozulmasından dolayı yaşlılar oldukça huysuz olabilmektedirler. Yaşlı bakıcısı mesleğini tercih etmiş olan bireylerin bu gibi durumlar konusunda hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Yaşlı psikolojisine aşina olmayan bireylerin yaşlıları anlamaları daha zordur. Genç bireylerin yaşlıları anlamalarının zor olduğu tartışılamaz bir kavramdır. Fakat empati göreceli bir kavram olduğundan bireylerin birbirleri anlamalarının yaşı yoktur. Kuşak farkı, yaşlılar ve gençler arasındaki iletişimi zayıflatan kavramlardan biridir.  Toplumumuz, yaşlı sınıfa önem veren toplumlardan biridir. Bu sebeple Türkiye’de yaşlı bakımına yönelik hizmetler oldukça çeşitli ve gelişmiştir. Geleneksel yapıya ilgi duyan yaşlı bireylerin gelenek ve görenekleri yaşlı bakıcılar tarafından saygıyla karşılanmalıdır. Düzenli bir hayat tarzına sahip olan bireylerin bakımları yaşlı bakıcısı tarafından alışkın oldukları şekilde yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Ve Yaşlı Bakıcısı Arasındaki İlişki başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.