Evinizdeki Yabancı: Yaşlı Bakıcı

Günümüz dünyası, insan hayatını kolaylaştırmak için pek çok çözüm sunmakla birlikte pek çok soruna da sebep olmaktadır. Sahip olduğu refahı idame ettirebilmesi için modern insan, gününün büyük bölümünü iş hayatına ayırmak zorunda kalmıştır. Yoğun iş temposu bireyi bir takım bireysel ve ailevi fedakârlıklar yapma mecburiyetine itmiştir. Bu durumdan birincil olarak etkilenenler elbette çocuklar olmakla birlikte günlerinin çoğunu, gündüz bakım evlerinde, kreşlerde veya okulda geçiren çocuklardan ziyade bu durumdan en çok etkilenen fertler bakıma muhtaç aile büyükleridir. Günlerini bir evde, odada hatta yatağa bağlı bir şekilde geçirmek zorunda kalan bu insanların durumu daha zordur. Özellikle çeşitli hastalıklar veya sadece yaşlılık sebebiyle sürekli birisinin ilgilenmesine ihtiyaç duyan büyüklerin bakımı çoğu şehirli aile için çözümü zor bir sıkıntı olmaktadır. Ne yazık ki bu sorunun çok az çözümü vardır. Bunlardan birisi huzur evidir. Fakat pek çok aile anne veya babasını huzur evinde bir odaya kapatmak istemez. Aile bireylerinden birisinin iş hayatını bırakması da aile ekonomisini büyük ölçüde etkileyeceğinden geriye tek bir seçenek kalmaktadır: yaşlı bakıcı.

Günümüz ailesi için gittikçe daha da vazgeçilmez bir konuma yükselen yaşlı bakıcı, pek çok ailede günlük hayatın devam edebilmesini sağlamaktadır. Peki, evinize aldığınız hatta anne babanızı emanet ettiğiniz bu insanlara ne kadar güvenebilirsiniz? Siz evden çıktıktan sonra neler olup bittiğinden, annenize, babanıza iyi davranıp davranmadığından, yemeğini, temizliğini, ilaçlarını gerektiği gibi ve zamanında verip vermediğinden, bakıma muhtaç kişiyi kendisi hakkında iyi şeyler söylemesi için tehdit etmediğinden hatta daha kötüsü darp etmediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Eş dost tavsiyesi tanıdık birilerini işe alarak mı, yoksa evinizin içine güvenlik kameraları yerleştirerek mi?

Hayır, bunlar kesin çözümler değildir. Her şeyden önce yaşlı bakımının profesyonel bir iş olduğunun, bu işin üniversitelerde eğitimin verildiğinin bilincinde hareket etmek gerekmektedir. Piyasada bu iş üzerine yoğunlaşmış çeşitli firmalar olmakla birlikte, alanında öncü firmamız, bakıma ihtiyaç duyan yakınınızın bütün taleplerine karşılık verebilecek, gerektiğinde ilk yardım desteğinde bulunabilecek, özverili personelleriyle hizmet vermektedir. Firmamız bünyesindeki her bir yaşlı bakıcı, temel ilk yardım ve yaşlı bakımı kursları almış bilgili ve uzman görevlilerdir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı Önemli Bir İştir başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.