Evde yaşlı bakımı

Evde yaşlı bakımı aile içinde bulunan bireyler ve yaşlı kişiler için zor ve kapsamlı olan, gerektiğinde uzman bir ekipten destek almayı gerektiren dönemlerden biridir. Yaşlı kişinin evde rahat ettirilmesi ve ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için bakıcılık hizmetlerinden yararlanmak birçok kişinin yapmak durumunda kaldıkları konulardır. Kadınların iş yaşamından dolayı yaşlı bakımında gerekli katkıyı sağlayamamaları bakıcıları zorunlu hale getirmektedir. Bunun yanı sıra yatağa mahkûm olan ve bakım hizmetlerinde tecrübe gerektiren kişiler için uzman bir bakıcı daha uygun olacaktır. Beslenmesi, temizliği ve diğer temel gereksinimleri için sağlık kurallarına uygun olarak bakımın sağlanması ende yaşlı bakımında kalite seviyesini yükseltecektir.

Evde bakım hizmeti veren kişilerin sadece bedensel değişimlerin yanı sıra ruhsal değişimleri de göz önünde bulundurması gerekir. Yaşlılık dönemi içinde yaşanılan sürece uyum sağlamakta zorlanan ve çeşitli psikolojik rahatsızlık yaşayan yaşlılar için profesyonel destek almak şarttır. Gerekli eğitimi almış bakıcılar oluşabilecek sorunlar için yaşlıların yakınında bulunması gereken kişilerdir. Yaşlı çevresinde bulunan yakınların evde bakım hizmeti verilirken gerekli desteği göstermeleri yaşlının daha kaliteli bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlayacaktır.

Günümüzde yaşlılara gereken önemin verilmesi konusunda sadece bireylere düşen görevlerin yanı sıra toplum olarak neler yapılacağı konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Kişilerin tek başına bu tür problemlerde desteği görmesi oldukça önemlidir.

Yaşlılık insanların müdahale edemedikleri herkesin mutlaka yaşayacağı mutlak süreçlerden biridir. Bu nedenle toplum olarak yaşlı bakımı için gerekli çalışmaların başlatılması ve geliştirilmesi için katkı da bulunmak bireysel olarak yapabileceğimiz en önemli şeylerdir. Bu nedenle yakınımız olan yaşlılarımız için evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve kaliteli bir şekle gelmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Evde bakım hizmeti hem yaşlılar hem de bakım hizmeti sağlayanlar için zor ve yıpratıcıdır. Bu durumu en iyi şekilde sürdürmek ve yaşlılarımıza verimli bir bakım hizmeti sağlamak için gerekli bilgi ve eğitime sahip kişilerden destek almak gerekir. Sağlıksız koşullarda bakılan yaşlıların yaşam süreleri kısalmakta ve kalitesiz bir hal almaktadır. Bu nedenle yaşlı bakımı konusunda eğitim ve bilinçli olmak şarttır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı bakımı nasıl olmalıdır başlıklı makalemizde bakım hizmetleri, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.