En Hassas Meslek: Yaşlı Bakıcı

En kıymetlileriniz, onlara bir şey olacak diye aklınızın çıktığı büyükleriniz sizler büyüdükçe her insan gibi yaşlanmaya başlar ve bir süre sonra da bakıma ihtiyaç duyarlar. İlgiye, sevgiye, şefkate ihtiyaç duyarlar. Bir de hastalıkları varsa göz önünde olmaya ihtiyaç duyarlar. Kısacası tıpkı bir çocuk misali birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Ölüme giderek yaklaştığını düşünen belki de zaman içerisinde birçok cendereden geçen yaşlılar, artık dinlenme vakitleri geldiğinde içlerinde yalnız kalmanın verdiği burukluğu yaşarlar. Bu yaşlara gelmenizde sizin ve belki de daha birçok insanın üstünde emeği geçen yaşlılara zamanında siz yük olmazken onlar sizlere yük olmaktan korkarlar. Peki, sizce böyle bir şey en azından vicdanen mümkün olabilir mi? Alıngan ve hassas olan birçok yaşlı, kimsesiz kalanların yanı sıra aslında sırf sizlere yük olmamak için huzur evini tercih ederler. Çünkü orada en azından sizi rahatsız etmeyeceklerini düşünürler. Fakat bilmelisiniz ki aslında dilleri bunu söylese de kalpleri içten içe kırılır, parçalanır. Bu nedenle işinde deneyimli, insani vasıflara sahip, gönülden ve titizlikle yaşlılarınızı teslim edebileceğiniz yaşlı bakıcı seçimi ile yaşlılarınızı yanınızdan ayırmadan ve onları kendinizden mahrum bırakmadan en doğru kararı vermiş olacaksınız. Sonuçta iş güç derken her zaman onlarında yanında olamayabilirsiniz. Dolayısıyla sizin yokluğunuzda onlara bakacak olan yaşlı bakıcılar sizce de en iyi çözüm değil midir?

Peki, yaşlı bakıcı nasıl seçilir? Bünyesinde yaşlı bakıcılığı konusunda deneyimli kimseleri bulunduran kurumlar vardır. Bu kurumlar yaşlı büyüklerinizi gözünüz arkada kalmadan teslim edebileceğiniz yaşlı bakıcı için en ideal ve en güvenilir yerlerdir. Sonuçta takdir edersiniz ki sizleri bugünlere getiren büyüklerinizi herkese teslim edemezsiniz. Bu nedenle söz konusu kurumlar bu konuda oldukça titiz olmaktadır. Mesleklerden en merhamet isteyeni olan yaşlı bakıcılığında yapılan en ufak hata bile bir çocuk kadar hassas olan yaşlıları büyük ölçüde üzebilir. Bu durum da aslında bu mesleğin ne denli hassas olduğunu ortaya koymaktadır. Öyleyse bu denli hassas bir meslek için yaşlı bakıcı seçiminde sizler de yeterince hassas olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Yaşlıyı Gençleştirir başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.