En Çok İhtiyaç Duyulan Mesleklerden Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat!

Hepinizin de bildiği gibi insanlar doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Böyle bir düzenin içerisinde görüleceği gibi yaşlılık artık insan hayatının sonlarına doğru geldiği bir evredir. Yaşlandıkça aslında daha da küçülen, çocuklaşan ve akabinde de çocuklar gibi ilgi isteyen kişiler haline dönüşürler. Her şeye alınırlar çünkü istenmediklerini düşünürler, artık yük olduklarını ve yanındaki kişilerin kendilerine bakmak istemediklerini düşünürler. Kısacası her şeyi o kadar ince düşünürler ki bu durum maalesef psikolojilerinin de aslında yıprandığını gösterir. İlgiye, sevgiye, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara gün içerisindeki koşuşturmada yeterli zamanı ayıramayabilirsiniz. Ayrıca eğlenceli ya da gürültülü bir yere gideceğinizde çoğunlukla sizinle gelmek istemezler ve siz de onları bırakıp gitmek istemezsiniz. Tüm bu ve bunlar gibi durumlar ise beraberinde yaşlı bakıcı ihtiyacını getirir.

Yaşlılara hemen her konuda yardımcı olacak yaşlı bakıcılar onları bir bebek gibi bakmakta ve en önemlisi gerekli ilgiyi onlara vermektedir. Yaşlı bir insanın gerek duyduğu ilgi, sevgi, şefkat kendisi ile konuşulması, dinlenmesi, gerektiğinde ilaçlarının verilmesi ve benzeri birçok ihtiyacı karşılayan yaşlı bakıcı niteliğindeki kişiler bu bağlamda tartışmasız ihtiyaç duyulan kişilerdir. Yaşlı kimseler ihtiyaçları olan her an yanlarında olmanızı isterler. Fakat çalışan ya da ev hanımı olan bayanlar için bile bu her zaman mümkün olmamaktadır. Çalışan bayanlar iş yorgunluğu ile eve gelip yemeklerini yiyip dinlenme ihtiyacı duyarlarken ev hanımları ev işi, akşam yemeği e bide varsa çoluk çocuk derken bir de bakıyorlar ki akşam olmuş. Böyle olunca yaşlı kişilerin ne kadar yalnız kaldıkları da açıkça ortaya çıkıyor. Dolayısı ile yukarıda da bahsedildiği gibi yaşlı bakıcısı oldukça gerekli olan kişiler haline geliyor.

Peki, yaşlı bakıcı seçerken dikkat etmeli misiniz? Tabi ki dikkat etmelisiniz. Sonuçta sizlere farklı görünüp yaşlı bakımında gerekli özeni göstermeyen, söz konusu kişilere bağırıp çağıran, ilgilenmeyen bakıcılarınız yahut yaşlı bakımı ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayıp sadece akşama kadar yanlarında oturan bakıcılarınız olsun istemezsiniz değil mi? Öyleyse bu bağlamda seçiminizi doğru yapmalısınız. Unutmayın yaşlılar sizleri bugünlere getirendir dolayısıyla da başınızın tacıdır.

Bir önceki yazımız olan Bir Kültürün Emanetleri Yaşlılarımız başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.