Donanımlı Bakıcılar, Mutlu Yaşlılar

İnsanlar yaşlandıkça, vücutları da yaşlanmaktadır ve çeşitli işlerini artık kendi başına yapamayacak duruma gelebilmektedir. Yaşlı kişilerin çocuklarının ya da yakınlarının hayat koşuşturmacası içinde bu özel bakıma zaman ayırmaları her zaman mümkün olamamaktadır. Bu gibi durumlarda, bir yaşlı bakıcı ile anlaşılması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar, yaşlı bakıcının yardımlarıyla beraber; kendi evlerinde, alıştıkları ortamda, düzenleri bozulmadan, sevdikleriyle ve huzur içinde, hayatlarına kolaylıkla devam edebilmektedirler. Kendi kendilerine yetemeyen bu yaşlıların, kişisel bakım ihtiyaçlarının yanı sıra, sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi de yaşlı bakıcılar sayesinde desteklenmektedir. Bu konuda bakıcılık hizmeti vermekte olan bir şirketten yardım alınabilmektedir. Bakıcılık hizmeti vermekte olan şirketlerdeki çalışanlar, bu gibi işlerde bilgili ve deneyimli olan kişilerden seçilmektedir. Bu hizmetin alınması yaşlı kişilerin hakkı olduğu kadar, yakınları tarafından bakıldığında ise bir görevdir.

Yaşlılara yapılacak bakım, genel kanının aksine büyük bir zahmet ve özen istemektedir. Bakım ile ilgili olan yeterli bilgi donanımına sahip olması beklenen yaşlı bakıcıların yardımıyla, birçok sorun henüz olgunlaşmadan çözülebilmektedir. Yaşlı bakıcının, sorumlu olduğu kişi ya da kişilerle iyi bir ilişkisi olması da oldukça önemli bir noktadır. Çünkü, yaşlı kişiler aynı zamanda kendilerinin iletişim kurabileceği ve yalnızlıklarını hafifletebileceği kişilerle beraber olmak isterler. Yaşlı bakıcı, baktığı kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak, yemek hazırlamak ve belki ilaçlarını vermek dışında; onlara duygusal olarak da destek olmalıdır. Bir yaşlı bakıcıda sabır, anlayış, empati ve şefkat duygularının gelişmiş olması büyük bir zorunluluktur.

Doğru kişi olduğuna inanılan yaşlı bakıcı bulunduktan sonra, işin tanımı mutlaka ortak şekilde belirlenmelidir. Yaşlı bakıcıdan genel olarak ne istenildiği, yaşlının karşılanması gereken ihtiyaçları, varsa kullanılması gereken ilaçların zamanında ve eksiksiz verilmesi, doğru beslenmenin nasıl olacağı, psikolojik durumu hakkında neler yapılması gerektiği hakkında detaylı şekilde konuşulmalıdır. Bakım için vazgeçilmez olan bu gibi önemli bilgiler paylaşıldıktan sonra, eğer bakıcı kişi de istekli ise anlaşma tamamlanmalıdır. Yaşlı bakım işine başlanmadan önce, dürüst ve açık şekilde kararlaştırılmadan yapılan anlaşmaların, ilerde büyük sorunları beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Depresyon ve İntihar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.