Doğru Yaşlı Bakıcısı Seçimi

Günümüz çalışma koşulları içerisinde insanlar artık ne yazık ki anne ve babalarına gerekli vakti ayıramıyorlar. Değişen hayat koşulları, geç saatlere kadar mesaiye kalma, trafikte saatlerini harcamak gibi sebeplerden ötürü iş hayatımızın dışında bize kalan bir kaç saati de günlük işlerimizi yapmak ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için ancak zaman bulabiliyoruz. Bu koşturma içinde birçok evladın anne ve babasına gerekli ilgi, şefkat ve sabrı gösterememesi çoğu insanı vicdani yönden rahatsız ediyor.

Özellikle düşkün, gün içinde kendi başına kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan anne ya da babaya sahip olmak birçok insan için işe giderken akıllarının evde kalmasına sebebiyet veriyor. Bütün bu olumsuzluklardan sıyrılmak ve yaşlanan anne va babanıza bakmak için en iyi çözüm bir tane yaşlı bakıcı tutmaktır.

Anne ve babanızın her anında onların yanında olan, kişisel bakımlarını karşılamalarına yardım eden, yemeklerini pişirip yemelerini sağlayan ve temel temizlik işlemlerini yerine getiren yaşlı bakıcı ile gözünüz arkada kalmasın.

Peki, bakıcı seçiminde en doğru yaklaşım nedir? Bakıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Alanında uzman ya da uzun süredir bu işi yapan yaşlı bakıcı ile çalışmak her zaman için aşağı yukarı neyle karşılaşacağını bilen bir bakıcı bulmak demektir. Deneyimli bakıcılar giderek çocuklaşıp huysuzlaşan yaşlıların dilinden daha iyi anlayıp iletişim gelişimi açısından oldukça başarılı olabilirler.

Aynı zamanda olabilecek herhangi bir acil durumda nasıl davranacağını bilen, temel ilkyardım becerilerine sahip bakıcılar mutlaka ilk tercihiniz olsun. Ayrıca bakımından sorumlu olduğu kişilerin kullandığı ilaçlar yönünden bilgili olması hangi ilacı ne için kullandığını bilmesi onun için bir artı olacaktır.

Evde canları sıkılan yaşlıları oyalayacak kitap okuma, örgü örme, bulmaca çözme gibi yaşlılıkta beyni oyalamak ve gerilemesini durdurmak adına oldukça etkili olan aktivitelere teşvik edebilmelidir.

Eve gelip bütün gün boyu evde ya da yatılı kalan bakıcıların bulaşıcı hastalık yönünden de değerlendirilmeye alınması gerekir. Özellikle profesyonel bakıcı bulma şirketleriyle anlaşarak bu tarz sağlık raporlarının istendiği güvenilir firmalara başvurulmasının daha iyi sonuçlar getireceği bir gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Ayrıntılar! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.