Dinlenme ve Gezme Zamanı Yaşlılık

Bazıları yaşlanmaktan çok korkar acaba nasıl olacağım acaba yürümem nasıl olacak acaba yürüyebilecek miyim gibi ve benzeri şeyler düşünür tabi ki de bunu düşünmekte haklılar yaşlılık düşününce gerçekten zor. Belki de bu kadar zor değildir; tabi ki de bunu yaşlanınca göreceğiz.  Belki de göremeyeceğiz ama biz göreceğimizi umalım. Düşünelim biz yaşlanırsak ne olur; bir kere her yaşlı bir gün mutlaka, hey gidi günler, diyecek bu kesin bilgi sayın okurlar. Çünkü insan yirmi yaşında bile birkaç sene öncesine bakıp ne güzel günlerdi diyebiliyorsa, yaşlılarımız gençliğine dalıp hey gidi günler diyorlardır ve bizde diyeceğiz.

Bazılarımız hızlı yaşayıp genç ölmek ister sırf yaşlılıklarının nasıl olacaklarını düşünemediklerinden korkuyorlar. Böyle tatlı yavaş yürüyen ama yürüyebilen bir yaşlı oluruz umarım. Belki de evden çıkamayan bir yaşlı huysuz olacağız ya da bakıma muhtaç bir yaşlı. İşte burada yaşlı bakımının önemliliğin yazıya sokmalıyım; çünkü yaşlı bakımı çoğu şeyden daha çok titizlikle ya da değer vererek yapılmalı. Yaşlılarımızın psikolojisi hormonların da yaşlanması nedeniyle çoğu zaman çökmüş oluyor hele de çocukları arayıp sormayınca ya da yakın arkadaşlarından tek tek kötü haber alınca bir yalnızlık bir terkediliş hissederek kendilerini yalnızlık psikolojisine sokarlar.

Yaşlı bakıcılar can yoldaş olup yalnız hislerini birazda olsun azaltmaya çalışırlar bir oğul bir kız olurlar kısa zamanda elleri kolları olurlar. Tabi ki de yaşlı bakımı için bir bakıcı seçmek çok zor bunu yakın olsun diye apartman görevlilerine yaptıranlar var tabi ki de bazıları çok iyi bakıyor bu iş vicdan meselesidir. Belki de bakıcınız kötü çıkacak ama yakından gelen tavsiyeyle gelen bu işi bilmeyen biri daha iyi çıkacaktır bunun hakkında kesin bir şey diyemem ama bu konuşla ilgi kesin olarak profesyonel danışmanlıklardan bilgi alıp bakıcı seçme işini de profesyonel ellere bırakmalısınız. Yaşlılara gerektiği değeri verip onlara bakıcı değil arkadaş tutmalısınız o yüzden sözde bakıcı olarak geçen arkadaşını iyi seçmelisiniz bunu hak ediyorlar, iyi seçimler onlara iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan Bir Yaşlı Bakıcısının Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.