Bunaklık ile Alzheimer Hastalığı Arasındaki Farklar

Alzheimer ve bunaklık arasındaki farkları anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle aileler ve uzman olmayan bir yaşlı bakıcı yaşlı bireylerin unutkanlık gösteren davranışlarında genel olarak bu durumunda farkında olamayabiliyor. Terim ve tanımlarının da tam olarak yapılması oldukça zordur. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları ise “Alzheimer Hastalığı” uygun tanı olduğunda bu kelimeyi “bunaklık” seçeneğini kullanarak tercih etme eğilimde olarak bu karışıklığa katkıda bulunabilmektedir. Çünkü bunaklık daha az korkutucu gelebiliyor.

Bunaklık, günlük iletişim ve performans aktiviteleri etkileyen bir beyin kısıtlanmasıdır. Alzheimer ise özellikle düşünce, bellek ve dili kontrol eden beynin bölümlerini etkileyen bir beyin hastalığıdır. Diğer bir deyişle, Alzheimer belirli bir nörolojik hastalıktır. Bu giderek oluşan hafıza, düşünme ve davranış ile ciddi sorunlara neden olacak şekilde beyin hücrelerini tahrip eder. Alzheimer hastalığı yaşlı kişilerde özellikle yaygındır ve bunaklığın en çok görülen sonucudur.

Bunaklıkta en belirgin semptom hafıza güçlüğüdür. Bunaklığın yol açtığı mekânsal becerileri, dil, dikkat veya muhakeme belli metotlarla isnat edilebilir. Özellikle yaşlı bakıcı tutarken bu belirtileri gösteren yaşlı sevdikleriniz için uzman seviyede bilgi sahibi olanlarda karar kılmak da etkili olmaktadır. Zira bunaklık bir hastalık değildir. Bu soruna sahip olan bireyler normal aktivitelerini yapmak için yeterince iyi düşünemiyor ve bazı duygularını kontrol etmekte zorlanabiliyorlar. Bunlar tespit edilerek tedavi edildiği taktirde, bunaklık ortadan yok olarak bireysel davranışlarda normal şekilde çalışma görülebilmektedir. Ancak erken tedavi olmadığı durumlarda, bunaklığın en yaygın sonucu %80 olarak Alzheimer olmaktadır.

Alzheimer hastalığı spesifik ve ilerleyici bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu da beyin hücrelerini tahrip ederek hafıza, düşünme ve davranış bozukluklarıyla ortaya çıkar. Hobiler ve sosyal yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli olabilir ve ilerleme yavaş ve bilişsel yeteneklerde kademeli olarak düşük yaşanır. Alzheimer hastalığına sahip olan kişilerin yakın çevresinde bulunanların da birey üzerine dikkatle yaklaşması, bu hastalık ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle Alzheimer teşhisi konulmuş bir yakınınız için yaşlı bakıcı seçiminde özellikle tecrübeli ve donanım sahibi birinde karar kılınması büyük önem taşır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı İle Daha Sağlıklı Yaşlılık Dönemi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.