Bu Son Fasıldır Ey Ömrüm

Her çiçek nasıl solar, her yaz nasıl kışa dönerse her insan da gençlikten yaşlılığa adım atacaktır. Eskilerin bir sözü olan biz size dönmeyiz ama siz bize elbet bir gün döneceksiniz demeleri bile gençliğin kıymetinin bilinmesi gerektiğini anlatır nitelikte.

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu bilinmekte. Çocukken çocukluğun, gençken gençliğin, yaşlıyken de yaşlılığın. Yaşlılığında kendine has güzel yanları elbette var. Torunları, çocukları tarafından aranılan, hatırı sorulan bir kişiyseniz yaşlılık size zor gelmeyecek, aksine onların sevgileri ve ilgileriyle hayata daha sıkı bağlanacaksınız. Fiziksel olarak vücudun bazı fonksiyonlarının yavaş yavaş yitirmeye başlamasıyla ortaya çıkan bazı hastalıklardan dolayı yaşanan halsizlikler, yorgunluklar yaşlılarda görülen ortak problemler arasındadır. Ülkemizde yaşam şartlarının ağırlığı, yoğunluklar, yorgunluklar ve sorumluluklarla geçirilen zamanların sonucunda bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkması da gayet doğaldır. Belli bir yaştan sonra kendi ihtiyacını karşılayamayacak olan kişilere rahatsızlıkları sonucu ya çocukları ya da hasta bakıcılar yardımcı olmaktadır. Gerek kendi evlerinde gerek huzur evlerinde yaşlıların her türlü bakım ve temizliğiyle ilgilenen kişiler vardır. Bir meslek haline gelen bu sektör bakıma ihtiyacı olan yaşlılar tarafından tercih edilmektedir.

Sadece fiziksel rahatsızlıkların yaşanmadığı onun yanında psikolojik olarak da rahatsızlıkların arttığı yaşlılıkta yapılan araştırmalara göre birçok psikolog tarafından öne sürülen görüşler arasında kişinin önceki yaşanmışlıkları yatmaktadır. İnsanlarda gelişim evreler ve dönemler halinde gerçekleşir ve devam eder. Buna göre de her dönemin atlatması veya öğrenmesi gereken ödevleri vardır. Eğer çocukluğunda, gençliğinde ve yetişkinliğinde mutlu ve düzenli bir hayat geçirilmişse o kişinin yaşlılığı da huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçmektedir. Bu da her gelişim döneminin gereklerini ve sorumluluklarını yerine getirmiş bireylerde görülür. Tam tersi geçmiş yaşlarında sorunlu, düzensiz ve tutarsız bir hayat geçirilmişse yaşlılığı da keşkelerle ve vahlarla geçer. Önceki hayata hep pişmanlıklarla bakılsa da o günler bir daha geri gelmez. Bu yüzden her yaşınızın değerini bilerek yaşayın, ömrünüzün sonbaharında da içinizdeki çocuğu güldürün, sizde hep mutlu ve sağlıcakla kalın.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcının Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.