Bireyin Yaşam Döngüsü İçerisinde Yaşlılık Evresinde Yaşlı Bakıcı İhtiyacı

Her canlının hayat döngüsü temelde aynıdır. Önce ana rahmine düşer sonra ana rahminde büyür gelişir ve doğumu gerçekleşir. Sağ ve tam doğan her canlı artık gerçek dünyada ekolojik denge içerisinde yer almaya hak kazanmıştır. Ve bir süre büyüklerinin gözetimi içerisinde hayatını idame ettirir. Bu evreye bebeklik ve çocukluk dönemi denir. Daha sonra bebeklik ve çocukluk evresini atlatan canlı artık gençlik ya da ergenlik dönemine girer. Bu evre canlının en hareketli olduğu yaşam evrelerinden biridir. Bu evre ortalama olarak 4 ile 5 yıl arası sürmektedir. Daha sonra yetişkinlik evresine gire canlı bu evre ilk gençliğim ve yetişkinlik olmak üzere 2 şekilde incelenir artık daha da olgunlaşmış ve hayatı daha iyi kavrar hale gelmiştir. Bu evrede genellikle birey kendi ailesi gibi bir aile kurarak ekolojik dengedeki statüsüne eklemeler yapar. Zaman ilerledikçe gelişen ve büyüyen canlı daha sonra hücrelerinin daha az çalışmasına bağlı olarak yaşlanmaya başlar. Yaşlılık evresi bireyin kendisine gençlik döneminde ne kadar sağlıklı baktığı ile orantılı olarak sorunlu veya daha az sorunlu geçer.

Yaşlanan birey zamanla kendi ihtiyaçlarını giderebilecek hareket yeteneğini kaybeder. Bu süreçte yaşlı bireyin çocukları devreye girerler. Hastalanan bireyin daha sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesini ve onun daha çok ilgiye ihtiyaç olduğunu kavrayarak yaşlı bakıcı tutarlar. Yaşlı bakıcı tutmaya gerek var mıdır sorusu oldukça sorulan bir soru olup aslında bu göreceli bir kavramdır. Bu soruyu şu şekilde cevaplamak gerekir:

Yukarıda izah edildiği üzere bireyin son evresi olan yaşlılık evresi aynı bebeklik ve çocukluk evresi gibi bakıma en çok ihtiyaç duyduğu bir evredir. Yaşlı bireylerin sağlık sorunları yetişkin ya da genç bir bireyinkine göre daha fazla olacaktır. Bu nedenle onunla günün her saatinde yanında olabilecek bir birey gerekir. Onun ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilme olanağı gelişen ve yoğun tempo içerisinde ilerleyen hayat şartlarında birey bun kendi karşılayamayacağı için yaşlı bireye bakması için birini tutma ihtiyacı hisseder. Yaşlı bakıcı bakıma ihtiyacı olan bireyin her zaman yanında olabilecek ve onun ihtiyaçlarını giderebilecek nitelikte bir insan olduğundan yaşlı bireyin çocuklarından daha nitelikli bir hizmet sunacağı kesindir.

Sonuç olarak yaşlı bakıcı aslında bir ihtiyaçtır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı İçin Hangi Özellikler Aranmaktadır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.