Bir Yaşlı Bakıcısının Görevleri Nelerdir?

Yaşlılık, herkes için kaçınılmaz bir olgudur. Herkes hayatının bir bölümünde bunu tecrübe eder. Belki anneniz belki babanız belki de bir yakınınız yaşlı ve daimi bir bakıma muhtaç, ama gittikçe zorlaşan hayat şartlarında onlara ayıracak vaktiniz yok mu? Bu durumdan rahatsızsanız, sevdiklerinizi bir yaşlı bakıcısına, güvenle emanet edebilirsiniz. Çünkü bu insanlar, bu tür konularda gereken donanıma sahip, aynı zamanda da gereken teknik beceri ve görevleri yerine getirebilen insanlardır.

Peki, bir yaşlı bakıcısının görevleri nelerdir, bu görevleri yerine getirirken nasıl davranmalıdır?

İlk olarak, gereken yerlerden mezun olmak şartıyla, bu konu hakkında her türlü bilgiye sahip, bilinçli olmalıdır. Ahlaki unsurları önemsemeli, yaşlı insanlarla yeterli seviyede iletişim kurmada nitelikli olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra, bir yaşlı bakıcısının görevleri arasında asli görevler olarak sayabileceğimiz bir takım görevler mevcuttur. Bunlardan bazıları:

  • Yaşlı kişinin beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle şeker, kolesterol gibi hastalıkların olması durumunda, yaşlı kişinin beslenmesi gerek gıdalara bir yaşlı bakıcının önem göstermesi gerekmektedir.
  • Bunun yanı sıra, yaşlı kişilerin, yaşlılığa da bağlı olarak hareketleri kısıtlıdır. Bu sebeple gereken temizliğin yapılmasında, yaşlılara yardımcı olmaları ve onların isteği doğrultusunda da gereken temizlik şartlarına uymalıdır.
  • Yine yaşlı kimsenin kronik bir hastalığı varsa bunun, devamlı ilaç kullanması gerekiyorsa da bu ilacın kullanımı takip etmeli, yaşlı kimsenin bunları unuttuğu zamanlarda ona hatırlatmalı ve kendisinden beklene ilgiyi göstermelidir.
  • Ayrıca bir yaşlı bakıcısının görevleri arasında güler yüzlü olmak da büyük bir öneme sahiptir. Yaşlı kimselerin mutluluğu en az onların sağlığı kadar önemlidir.

Unutmayalım ki yaşlılar da toplumun bir parçasıdır. Gereken ilgi ve önemi göstermek, en az diğer insanlara karşı takındığımız nazik tutum ve davranışları onlara karşı da sürdürmek hem yaşlı bakıcısının hem de bizim bir görevimizdir. Biz de bu doğrultuda ister yaşlı yakınlarımız için ister gelecekte kendimiz için bu bakım inceliklerine dikkat etmeliyiz. Bu doğrultuda işlerini en iyi şekilde yerine getiren yaşlı bakıcılara, sevdiklerimizi güvenle emanet etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Nasıl Olunur Ve Yaşlı Bakıcısında Aranan Özellikler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.