Bir Kültürün Emanetleri Yaşlılarımız

Gelişmiş toplumların en temel ortak özelliklerinden birisi, yaşlı nüfusun fazla olmasıdır. Bu aynı zamanda, o toplumun ortalama yaşam süresinin de yüksek olduğunu göstermektedir. Yani eğer bir ülkede yaşlı oranı fazlaysa, bu ülkenin sağlık şartları iyi vaziyettedir ve ortalama yaşam ömrü uzundur. Türkiye henüz gelişmekte olan bir ülke olarak değerlendirildiğinde yaşlı nüfusunun da giderek arttığını görmekteyiz. Bu bağlamda yaşlı nüfusla ilgili olarak yeni sektörler oluşmaya, toplum içerisinde yaşlılarla ilgili yeni kabuller oluşmaya başlamaktadır. Bu kabuller özellikle hizmet sektörünü doğrudan etkilemekte ve bireysel destek konusunda yeni alanlar oluşturmaktadır.

Toplumumuzun geniş bir kesimini oluşturan yaşlı nüfus, aynı zamanda kültürümüzün de yaşayan örnekleri olarak bilinmektedirler. Çünkü hızla değişen modern dönemde, kültürümüzü korumamıza öncülük ederek toplumumuzun temellerini sağlam tutmaktadırlar. Bu anlamda yaşlı nüfus, her toplum için önem arz etmektedir. Fakat bu önem, yetişen nesil tarafından yeterince idrak edilmediği için, toplum içerisinde kültürel yozlaşmalar oluşmaktadır. Yaşlıların bakımı ihmal edilmesiyle, onlar ile iletişim kurmamız zorlaşmakta ve yaşlılarımızın engin tecrübelerinden yararlanmamızı sağlayacak koşullar oluşamamaktadır. Bu anlamda önemli bir sektörün ilerlemeye başladığını görmekteyiz. Yaşlılara fiziksel, sosyal ve psikolojik destek sağlayan yaşlı bakıcı bu sektörün ana mesleği olarak bilinmektedir. Kendi yaşlılarıyla ilgilenecek fırsatı bulamayan bireyler, desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaç kapsamında gerek huzur evlerinde gerekse kendi evlerinde bakmak üzere görevlendirilmiş yaşlı bakıcılara başvurmaktadırlar.

Yaşlı bakıcı, hizmet sektörüne ait bir meslek olmanın yanı sıra, gönüllülüğe dayanan önemli bir görevdir. Her meslekte olduğu gibi, bu alanda da çalışanların belirli özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Örneğin bir yaşlı bakıcı, güler yüzlü olmayı kendine görev haline getirmelidir. Çünkü yaşlılar aslında büyüyen çocuklarımızdır. Gün geçtikçe, daha hassas ve kırılgan olmaya başlarlar. Bu durumlarında onların ne kadar kıymetli olduklarını ihmal etmeden davranmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu mesleği icra ederken, yaşlılar ile duygusal bir bağ da kurulması gerekmektedir. Çünkü bakım yalnızca fiziksel değildir. Yaşlı bakıcı, aynı zamanda psikolojik bir bakım da yapmaktadır. Bu anlamda yaşlılar ile kurulacak diyaloglarda, onların yalnız olmadıklarını hissettirmek ve duygu dünyalarındaki o karmaşadan kurtarmak yaşlı bakıcıların en önemli görevlerinden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Bulmanın Püf Noktaları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.