Bir Gün Herkesin Karşılaşacağı Durum: Yaşlılık

Her geçen gün yaşlanmaya devam ediyoruz. Gençken sahip olduğumuz nitelikleri zamanlama kaybetmeye ve çeşitli hastalıklar geçirmeye başlıyoruz. Yaşlanıyoruz. 65 yaşını dolduktan sonra resmi olarak birer yaşlı oluyoruz. Henüz olmak için gençsiniz veya olmak üzeresiniz. Yaşlı olmak hayatın bize bir cilvesi.

Yaşlanmak kişi için hayatında büyük değişikliklere yol açar. Bunalıma girmek bunların başında gelir. Bunalıma girmenin sebeplerinden bazıları, fiziksel anlamda yeterlilikleri kaybetmek ve ölüm psikolojisine girilmesidir. Her yaşlı hasta olacak ya da fiziksel anlamda çöküntüye uğrayacak diye bir kaide yoktur fakat yaşlılıkta bu risk artar. Ölümün yaklaştığı düşüncesi ve evde oturup bunu düşünmek yaşlı insanları bunalıma sokabilir. Fiziksel anlamdaki kayıplar yemek yapmayı, temizlik yapmayı bir yerlere gitmeyi zorlaştırabilir.

Yaşlılıkta, bakım çok büyük bir yer kaplar. Yaşlı insanların bazıları dolaylı yoldan yaşlılığı reddetmek isterler. Bu yüzden bakıcı fikrine pek olumlu yaklaşmazlar. Bakıcı yaşlıların gerekli ihtiyaçlarını yerine getirmekte onlara yardımcı olur. Aynı zamanda yaptıracağı egzersizler ve günlük hazırlanan programlar yaşlıların normal yaşantıda daha rahat olmalarını sağlayacaktır. Hayatlarının bu dönemlere hastalığa çok daha fazla açık olan kişiler, yetersiz beslenme gibi unsurlar sebebiyle hastalığa davetiye çıkartabilirler. Yemek yerken gereken besin değerlerinin alınmaması, yemekte kolaya kaçılması ve bazen akşam yemeğini küçük atıştırmalıklarla geçiştirmeye çalışabilirler. Yaşlanan insanlar için yemek yapmak göründüğünden daha zor bir hal alabilir. Düzgün yıkanmamış bulaşıklar yaşlılar için büyük tehdit oluşturabilir. Bu sebepten hasta olabilirler. İyi seçilmiş bir bakıcı onlara gerekli bakımı yapabilir gerekli besinleri tüketmesinde yardımcı olabilir.

Yaşlılıkta ne olursa olsun aileye her zaman ihtiyaç vardır. Onlar için bakıcı tutmak, yemek hazırlamak, maddi ihtiyaçlarını karşılamak tabi ki önemlidir ama bu dönemde bunalıma girilmemesi için ailenin yaşlı bireylerin yanında olması gereklidir. Onları yalnız bırakmamalı, ilgi göstermeli hiç değilse arayıp destek olmasınız. Yaşlılıkta en çok görülen hastalık Alzheimer’ın sebepleri arasında yalnızlık gösteriliyor. Yalnız kalan yaşlı insanların daha fazla bunalım ve üzüntü yaşadığı gözlemleniyor. Buda Alzheimer’a davetiye çıkartıyor.

Yaşlılıkta, evde bakımın aile tarafından paylaşılması gerekmektedir. Gerek bakıcıyla, gerek ilgi ve alakayla paylaşılması yaşlı birey için en uygunu olacaktır. Yaşlılıkta gerekli önlemlerin ve yaşlı bakımının yapılması bizim sorumluluğumuzdur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı ve Alzheimer başlıklı makalemizde alzheimer bakıcısı, alzheimer bakımı ve evde hasta bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.