Bakma Sırası Bizde

Bakıcılıktan bahsedildiğinde akla ilk gelen şey çocuk bakıcılığı olsa da, yaşlı bakıcılığı da günümüz yaşam koşulları içerisinde oldukça önemli bir ihtiyaç. Kadınların çalışma hayatına sağladığı katkının artmasıyla birlikte ev içi sorumluluklarına ayırabildiği zaman düşmekte. Bununla beraber yaşlılıklarında da sevdiklerinin yanında olabilen kişiler de zaman zaman ilerleyen yaşın getirebileceği sıkıntılara karşılık profesyonel yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Bu sebeplerle ülkemizde de sanayileşmiş diğer ülkelerin ardından bakıcılık sektörü, git gide gelişen bir trend halini aldı.

Konu yaşlı bakıcılığı olduğunda ilk akla gelen adres huzur evleri. Ancak sizi yıllarca sevgiyle büyütmüş anneniz ya da babanız için yeterli bakım koşullarının her huzur evinde sağlanacağına inanmak ne yazık ki çok güç. Diğer yandan bazı kişilerde huzur evlerine “terk edilme” düşüncesinin yaratabileceği mutsuzluğu çoğumuz yaşamak ve yaşatmak istemiyoruz. Hal böyle olunca hemen herkesin bir gün karşı karşıya geleceği o son bahar gelip çattığında, daha konforlu ve güven dolu bir arayış içinde olanlar profesyonel yaşlı bakıcılığı hizmetlerine yönelmekte.

Diğer yandan bakıcılığa sadece bir iş kolu olarak bakmak yeterli değil, sevdiğiniz bir insanı doğru ellere emanet etmek başta güven olmak üzere birçok özellik ve yeterlilik gerektiriyor. Günümüzde yaşlı bakıcılığı konusunda uzmanlaşmış şirketler bakıcılık ihtiyacı olan insanların yardımına koşuyor. Yaşlı iletişimi, hasta bakımı gibi profesyonel yeterliliklerin yanı sıra yakınlarınıza şefkat ve sevgiyle yaklaşacak uzman kişiler arıyorsanız internet birçok uygun adres sunuyor.

Eleman arayan ihtiyaç sahipleriyle hizmet sunanları bir araya getiren web siteleri gerek bireysel, gerek kurumsal yaşlı bakıcılığı opsiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Hizmetin profesyonelliğinden ve sürdürülebilirliğinden emin olmak için, bireysel hizmetlerden çok kurumsallaşmış şirketlere yönelmekte fayda var. Böylelikle yakınınızın bakım gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklerde birçok adaydan en uygununu seçme şansına sahip olabilirsiniz. Ailenize dahil ettiğiniz yeni bireye güven duymak noktasında da arkasında kurumsal bir yapı bulunuyor olması başka bir geçerli sebep. Ayrıca yaşanabilecek bir iletişim sorunu ihtimaline karşılık sizi yarı yolda bırakmadan yeni bir yardımcı temin imkanı sağlaması da bir diğer güven verici nokta.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Değil Yaşlı Bakım Elemanı Olalım! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.