Bakıcı ve Yaşlı Kişi Arasındaki İletişim

Kimi elden ayaktan düşmek der kimi hayatın en güzel kafa dinlenilebilecek yılları der yaşlılık çağı için. Her kim ne derse desin yaşlılık özel bakım gerektiren zamanlardır. Bu konuda yaşlı kişilere bakmayı meslek edinmiş bakıcılar, alanında uzman kişiler tarafından verilmesi gereken bir hizmettir. Bu alanda uzmanlaşmak demek hem bakım hizmetlerinden yemek, ilaç takibi, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek olabileceği gibi hem de bakılan yaşlı kişinin güzel vakit geçirmesini sağlayacak bir şekilde onunla iletişim kurmaktır. Bu iletişim Bakıcı ve Yaşlı Kişi arasındaki bağı arttırarak, yaşlı kişinin yaşadığı sorunların ve ihtiyaçların giderilmesinde faydalı olabilir.

Bakıcılık Mesleğinde Önemli Konular

Bir meslek haline gelmiş bakıcılık artık tecrübe ve özveri isteyen bir iş kolu haline gelmiştir. Bu iş kolunda hizmet veren kişilerin alışkanlıklarına ve davranışlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Yaşlı kişiler genç kişilerin olabileceğinden daha alıngan ya da hassas olabilirler bu nedenden ötürü Bakıcı ve Yaşlı Kişi arasındaki iletişim bakıcının daha anlayışlı ve sabırlı olması aralarındaki iletişimin güçlü bir şekilde gelişmesini ve bakıcının daha iyi hizmet verebilmesini sağlar. Ayrıca bakıcının yaşlı kişinin sağlığı için dikkat etmesi gerektiği konular vardır. Bunlar, bakıcının sigara içmemesi, kişisel temizliğine önem vermesi ve dikkatli bir kişi olup yaşlı kişiyi sürekli kontrol edebilmesi kesinlikle çok önemlidir.

Güçlü İletişim Eşittir İyi Bakım

Genellikle çeşitli hastalıklarla baş etmek zorunda olan ve bu yüzden bir profesyonel tarafından bakıma ihtiyaç duyan yaşlı kişiler, yaşadıkları zorlukları ya da hissettikleri acıları her zaman verimli bir şekilde anlatamayabilirler. Bu sebeple Bakıcı ve Yaşlı Kişi arasında kurulacak iletişim çok önemlidir. Bu iletişimle beraber bakıcının yaşlı kişiye vereceği hizmetin kalitesi katlanarak artacaktır. Bakıcının sıcakkanlı ve güler yüzlü olması yaşlı kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlayacağından bu özelliklerin de bakıcıda bulunması önemlidir. Bu nedenle bakıcıyı işe almadan evvel yüz yüze mülakat yapılması ve kişiyi önerenlerin güvenilirliğinden emin  olunması gerekmektedir. Bakıcının iyi hizmet vermesi yaşlı kişinin rahatını ve mutluluğunu belirleyecek en önemli etmendir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Kişilerin Bakımı ve Yaşlı Bakıcıları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.