Aile Büyükleriniz Kime Emanet?

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde bazen kendimize bile vakit ayıramıyoruz. Bakıma muhtaç bir aile büyüğü ile bir arada yaşayanlarımız için malumdur ki hayat daha da zorlaşabiliyor. Zaten çok da kolay olmayan yaşlı bakımı, zaman yetersizliği, eksik ya da yanlış bakım nedeniyle bizim için büyük bir sorun haline gelebiliyor. Aslında yaşlı bireyler için en doğru bakım, işinde uzman kişilerce, bireye özgü yapılan bakım hizmetleridir. Bu nedenle mutlaka profesyonel olarak bakım hizmeti alınması gerekmektedir.

Bakıma muhtaç yaşlı bireyler öncelikle psikolojik açıdan hazırlanmalıdır. Aile yakını haricinde başka bir bireyden bakım hizmeti almak yaşlı bireyde huzursuzluk yaratabilir. Her ne kadar uzman bireyler tarafından bakım hizmeti alacak olsalar bile yaşlı bireyler ne yazık ki bu konuda çeşitli endişeler yaşayabilirler. Bu nedenle mutlaka psikolojik destek alınarak yaşlı birey bu duruma hazırlanmalıdır.  Psikolojik destek tek başına ayrı bir uzmandan alınabileceği gibi ayrıca bakım hizmeti alınacak kurumdan da alınabilmektedir. Bakım hizmeti almaya karar verdik. Peki, şimdi ne yapmalıyız? Bakım hizmeti almaya karar verdikten sonra da birçok parametre karşımıza çıkmaktadır. Bakım hizmetini nasıl ve kimden alacağız? Yaşlı bakımı işinde tecrübeli bireysel çalışan bakıcıları mı tercih etmeliyiz? Yoksa bakım hizmeti veren kurumlar aracılığı ile mi bakım hizmeti almalıyız? Bu her ne kadar zor bir karar gibi görünse de cevabı içinde barındırmaktadır.

Yaşlı bakımı aslında sanıldığından daha zor ve daha kompleks bir iştir. Bu nedenle bu alanda uzmanlaşmış kurumları seçmek en doğrusu olacaktır. Ülkemizde henüz çok yeni gelişmekte olan bir alan olduğu için aile büyüklerinizi emanet edeceğiniz kurumu çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz kurumdaki uzmanların, sertifikalı ve alanında uzman kişiler olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bakım programları kişiseldir. Bakım programının oluşturulmasında kesinlikle bireye özel program yapılmalıdır. Bireyin yaşı, cinsiyeti, kronik bir hastalığı olup olmadığı faktörleri tek tek değerlendirilerek uygun bir program oluşturulmalıdır. Hazırlanan bu program göz önünde tutularak alanında uzman kişilerce hizmet verilmelidir. Uzman kişilerce verilen doğru hizmet sonucunda yaşlı bireylerimizin yaşam kaliteleri artar. Alanında uzman olmayan firmalar sonucu verilen hizmetler hem sizin için hem de bakıma muhtaç yaşlı bireyler için çok olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle doğru kurumun seçilmesi çok önemlidir. Unutmayın ki doğru alınan bir bakım hizmeti hem sizin hem de yaşlı bireyin hayatını kolaylaştırır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve güvenilir Yaşlı Bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.