Aile Büyüklerimiz Emin Ellerde

Aile büyükleri her anımızda her problemimizde yanımda bulunan ilk kişilerdir. En önemli yardımcılarımız herkes gibi bir gün güçten düşüp yaşlanabilmektedir. Yaşlandıklarında da bizlerin en iyi bakımı ve değeri onlara göstermemiz gerekmektedir. Bunu kimi zaman bizler yoğunluktan ve hayat koşuşturmacasından dolayı tam anlamıyla yerine getiremeyebiliriz. Böyle durumlarda vefa borcunu ödemek için yaşlı bakıcı tutabiliriz. Yaşlı, çocuk ve hastalar için bu hizmet sektörü oldukça gelişmiştir. Yaşlılara gerekli bakımı gösterecek birçok kişi ve kurum sayısı artmaktadır. Bu işi yapacak kişiler seçilirken detaylı inceleme ve araştırma sürecinden geçirilmelidir.

Yaşlı bakıcı, bu işi gereğiyle yapabilmesi için sabırlı ve sevecen olmalıdır. Özellikle sabır konusunda kendini çok iyi geliştirmiş olmalıdır. Yaşlıların bakımı zor ve metanetli olduğu için dayanıklı olmalıdır. Yaşlılar daha sabırsız ve sinirli olabileceği için bakımları titizlikle gerçekleştirilmelidir. Yaşlı kişilerin sağlığı ve ilaçları da kontrol altında tutulmalıdır. İlaçlarının saati ve dozu iyi ayarlanmalıdır. Gerektiğinde yaşlı bakıcıları sağlık konusunda da belli bir donanıma sahip olmalıdır. Yaşlıların tansiyon ve şekeri sürekli kontrol altında tutulması gereken değerler olduğu için sık sık ölçümlerinin yapılması gerekebilir. Bu yüzden yaşlı bakıcıları temel sağlık bilgisine de sahip olmalıdır. Hastanın yıkanma ve yemek ihtiyacını da yerine getirmelidir. Her türlü bakımı en iyi şekilde gerçekleştirip yaşlının hayatını sürdürmesi sağlanabilir.

Yaşlı bakıcı işi sadece para kazanmak amacıyla yapılabilecek bir meslek değildir. Yaşlılarla ilişkileri çok güçlü olmalı ve onlara sevgi duymalıdır. Kişinin vicdanen de yaptığı işi yerine getirmesi gerekmektedir. Her insan saygı ve sevgiyi hak ettiği için bu değerlerin daha fazlası yaşlılara gösterilmelidir. Günün birinde hepimiz yaşlılık duygusunu tadabileceğimiz için yaşlılarımızla üst düzeyde empati kurup onları emin ellere teslim etmemiz gerekiyor. Zamanında bizlerin bakımı ve eğitimi için elinden geleni yapan bu insanlar için vefa borcumuzu ödememiz gerekmektedir. Bu borcu öderken aile büyüklerimizi emanet edeceğimiz kişileri son derece titizlikle seçmeliyiz. Doğru kişileri seçemeyip en değerlilerimizin daha çok eziyet çekmelerine engel olmalıyız. Yaşlılarımıza gereken değeri en iyi şekilde göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımında Hizmet ve Özellikleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.