70’inde Bir Çocuğa Yaşlı Bakıcı

Bakıcılık denince hemen akla yerinde durmayan ve etrafındaki insanları rahatsız eden yaramaz çocuklar gelir. Bakıcılık mesleğini zor bir hale sokan etmenler de bunlardır… Olaya bir de bakıcılığı yapılan çocuk gözüyle bakarsak aslında çok değişik bir açı yakalamış oluruz. Söz konusu çocuk bir de 70 yaşında olursa gerçekten ilginç bir hal alıyor durum…

Yaşlı bakıcı sistemi son zamanların revaçta olan uğraşlarından biridir. Tıpkı çalışan anne – babanın çocuklarını evde yalnız bırakmayı istememesi sebebiyle çağırdıkları bakıcı gibi yaşlı bakıcı da bir mekândaki yaşlı kimselere yardım etmek amacıyla çalışır. Genellikle çalışma yoğunluğu nedeniyle anne – babasına bakamayan kişiler veya kimsesi bulunmayan yaşlı bireyleri tespit edip onlara yardımda bulunmak isteyen bakıcılık acenteleri bu işi sürdürmektedir.

Yaşlılık evresi bir insanın hayatında çocukluğa bir dönüş yaşadığı evredir. Her ne kadar anne – baba desek de onlar aslında birer çocuktur ve onların da ihtiyaçları vardır. Örneğin rahatsızlıkları sebebiyle yürümekte zorlananlar, ilaçlarını almayı unutanlar veya tuvalet ihtiyacını gideremeyenler için bu bakıcı sistemi eşi benzeri bulunmaz bir fırsattır. Anne – babanızı işinde uzman kimselerin ellerine teslim ettiğinizde içinizde hiçbir kuşku kalmamalı. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcuttur.

Hiç kimse anne – babasını sorumluluk sahibi veya güvenilir olmayan bir bakıcının ellerine bırakmak istemez. Bu yüzdendir ki ilk başta tabi ki de güvenilir kimselerin seçilmesi gelir. Bakıcılık acenteleri için bu konu belki de en hassas olanıdır çünkü bakıcılığı yapılacak yaşlı kimsenin güvende olacağını ve başına bir şey gelmesi durumunda da gerekenlerin yapılacağını garanti etmek zorunda olan kişi bakıcı, dolayısıyla da acentedir.

Bir diğer husus da bakıcının yaşlılarla iyi anlaşmasıdır. Bu işte çalışmak isteyen bir kişi yaşlılarla nasıl iletişim kurabileceğini bilmeli, onları anlamalı, kabul etmeli ve hepsinden önemlisi onların ihtiyaçlarını gidermeye gönüllü olmalıdır. Hiç kimseyi kendi rızası olmadan bir kişiye bakıcılık yapmaya zorlayamayız.

Bu sebepledir ki yaşlı bakıcı sistemi ince ayrıntıların düşünülmesi ve bilgi sahibi kimselerle fikir alışverişinde bulunulması gereken bir sistemdir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.